Warszawa - Ursynów

Od 11 do 16 kwietnia 2012 roku

Dzień po uroczystych obchodach drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej Marta Kaczyńska otworzyła wystawę fotograficzną poświęconą tragicznie zmarłemu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Wystawa, dostępna przed ratuszem warszawskiego Ursynowa, składa się ze zdjęć oraz cytatów z wystąpień Lecha Kaczyńskiego.

Obiektyw Macieja Chojnowskiego, towarzyszący Lechowi Kaczyńskiemu podczas sprawowania urzędu prezydenta oraz w prywatnym życiu głowy polskiego państwa, uchwycił wiele przejmujących scen, które stały się podwaliną do stworzenia wystawy zatytułowanej przez autora: „Warto być Polakiem”.

– Ta wystawa w sposób skondensowany jest w stanie przedstawić państwu poglądy mojego taty, pokazać go takim, jakim był naprawdę – powiedziała do zebranych Marta Kaczyńska – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w mediach bardzo często przedstawiany obraz mojego taty miał niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ta wystawa ma za zadanie odwrócić i zmienić ten, często niestety dominujący, wizerunek i za to jestem jej twórcom i wszystkim współorganizatorom bardzo wdzięczna.

Podczas uroczystości otwarcia burmistrz dzielnicy Piotr Guział podkreślił, że nie zawsze zastanawiamy się, co to w ogóle oznacza być Polakiem.

– Czy to znaczy mieszkać w danym miejscu, czy mówić w danym języku, a może pamiętać o ważnych dla kraju wydarzeniach, o ważnych postaciach? – pytał.

Lech Kaczyński, jak podkreślał Piotr Guział, należy do osób, które zrobiły wiele dobrego dla Ursynowa. To dzięki niemu powstał najnowocześniejszy w Warszawie – a być może również w Polsce – ratusz, wybudowany w ramach inwestycji podjętych przez tragicznie zmarłego Prezydenta.

Wystawa, otworzona na Ursynowie w ramach zainaugurowanego 10 kwietnia br. „Tygodnia Pamięci” – drugiej edycji cyklu wydarzeń, która ma przypomnieć mieszkańcom o ważnych dla tej dzielnicy wydarzeniach i osobach – będzie dostępna dla zainteresowanych do 16 kwietnia br. Następnie zostanie przeniesiona do Krakowa na czas uroczystości związanych z upamiętnieniem drugiej rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej.

Sponsorem wystawy jest Fundacja Nowy Kierunek.