Kraków

Od 17 kwietnia do 5 maja 2012 roku

- Walczymy dziś o pamięć Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, pamięć tych wszystkich, którzy zginęli – powiedział Jarosław Kaczyński podczas otwarcia wystawy fotograficznej „Warto być Polakiem” – Walczymy o prawdę i chociaż ta wystawa kwestii związanych z prawdą dotyczy tylko pośrednio, to jednak jest ważna także i w tym szerszym aspekcie – dodał.


Wystawa zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego, przedstawiająca wyimki z życia zarówno politycznego, jaki i osobistego zmarłego tragicznie pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, trafiła na krakowskie Wzgórze Wawelskie prosto z Warszawy.

Dzięki głównemu organizatorowi i sponsorowi wystawy Fundacji „Nowy Kierunek” można ją było wcześniej oglądać podczas uroczystości związanych z obchodami drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu oraz przed ratuszem dzielnicy Ursynów.

Podczas otwarcia wystawy głos zabrała również Marta Kaczyńska, która podkreśliła, że fotografie oraz fragmenty wypowiedzi śp. Lecha Kaczyńskiego zebrane w jedno dzieło: „Warto być Polakiem” ukazują jej ojca takim, jakim był w rzeczywistości. Kochającym swoją rodzinę prawdziwym patriotą i mężem stanu, któremu los kraju leżał zawsze na sercu.

- Trudno mówić, że czas goi rany, bo tak się nie dzieje. Natomiast jeśli chodzi o sprawy związane z katastrofą, to oczywiście mamy dużo więcej informacji dzięki pracy zespołu pana Macierewicza, dzięki pracy niezależnych ekspertów, którzy się angażują w tę sprawę – dodała odpowiadając na pytanie dziennikarzy na temat tego, co zmieniło się w przeciągu tych dwóch lat od katastrofy.

Otwarcie wystawy plenerowej zakończyła Msza św. w intencji ofiar poległych pod Smoleńskiem oraz ludobójstwa Zbrodni Katyńskiej. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Krakowskiej Młodej Filharmonii - Solistów, Chóru Mieszanego I Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Rafała Marchewczyka i Tomasza Chmiela.

Wystawa „Warto być Polakiem” wzbogacona m.in. o zdjęcia Macieja Osieckiego, będzie dostępna dla zainteresowanych do 5 maja br.